עריכת הצעות למענקי מחקר

שלום רב,

עונת ההגשות של בקשות למענקי מחקר מקרנות הפועלות בארץ החלה.

מיותר להדגיש עד כמה נחוץ מימון מחקרים ברמת גבוהה למ"ר רבין (על שלוחותיו) ולשם כך חשוב במיוחד שהבקשות למענקי מחקר יוגשו ברמה מעולה כדי שיוכלו לעמוד בתחרות הקשה מול בקשות אחרות ולזכות במענקים המבוקשים.

איכות הבקשות למימון מחקר תלויה, בראש וראשונה בחשיבות המדעית ו/או הקלינית של נושא הבקשה ובחדשנות והמקוריות שיש בהן. יחד עם זאת, הכרחי שאיכויות אלה יוצגו כראוי לשופטים בוועדות השיפוט של הקרנות ובאופן ברור ונגיש.

עריכה נכונה של הצעת מחקר על ידי קורא מקצועי חיצוני:

 • תמקד את שאלות המחקר, תארגן את ההצעה בסדר ובזרימה מובנים ונגישים,

 • תבליט את ייחודיות ההצעה ואת יתרונותיה למול ההצעות האחרות, תוך הדגשת איכות המחקר המוצע וחשיבותו המדעית ו/או הקלינית.

 • תתקן הטיות ותשלים פערים שיכולים להיגרם, באופן טבעי, בגלל המעורבות העמוקה של החוקרים בנושא המחקר.

   

  בשש השנים האחרונות ערכתי הצעות מחקר רבות עבור חוקרים מבתי חולים ואוניברסיטאות בארץ (חוות הדעת מצורפות בהמשך). מיומנות זו נשענת על הניסיון הרב שצברתי כמנהל קרן המחקר של משרד הבריאות, כחבר בהנהלות של רשתות מחקר אירופאיות וכשופט של הצעות מחקר בקרנות שונות בארץ ובחו"ל.

  כל אלה מאפשרים לי לסייע לחוקרים למנף את הידע, המומחיות והניסיון שלהם, להביא את הצעת המחקר שהם מגישים לנוסח אופטימלי ובכך לקדם את ההצעה למיקום גבוה יותר ברשימת הדירוג לקראת מימונה.

  אודה לך אם תוכל להפיץ את המידע הזה בין חוקרים ורופאים במ"ר רבין ולהמליץ להם על עריכת הצעות המחקר שהם מתכוונים להגיש במועדי ההגשה הקרובים וגם בהמשך.

  אשמח לדון אתך ועם חוקרים מהמרכז הרפואי על הליך העריכה ועלותה.

  בברכה

  בני

  ד"ר בני לשם

  עורך ויועץ מדעי

  Get the second opinion – First

   

  bennyleshem@gmail.com

  02-534-1339; 054-555-2414

  המלצות של חוקרים על העריכה שעשיתי להצעות המחקר שלהם

 • פרופ' חוליו ויינשטיין, מ"ר וולפסון.

"מאז שד"ר לשם מסייע לנו בהכנה נבונה של הבקשות, זכינו במספר רב של מילגות. הצלחה זו, ללא כל ספק, נבעה מהסיוע המקצועי והחכם של ד"ר לשם אשר שיפר באופן משמעותי ביותר את בקשותינו.... ממליץ בחום להיעזר בד"ר בני לשם לצורך סיוע והכנת בקשות לקבלת מילגות".

 

 • פרופ' חגית אלדר-פינקלמן, אוניברסיטת תל אביב

  I warmly recommend on Benny's scientific editing. It was a precise and professional work.

 • ד"ר יונתן כהן, מכון שרת, מ"ר הדסה

  Dr. Leshem recently assisted us in preparing a grant proposal. His input was very valuable and greatly improved the final product. He was pleasant to work with and responded rapidly on a tight schedule.

 • פרופ' יהודה פולק, מ"ר שערי צדק

  נעזרתי בבני על מנת לשפר הצעות למענקי מחקר. בני היה זמין והגיב במהירות. הערותיו היו חדות מאוד, ומכוונות הן למתודולוגיה והן לכתיבה, בדגש על הגשה מותאמת לקורא. מומחיותו בתחום הערכת הצעות מחקר בולטת מאוד, ומסייעת לגשר על הפער שבין מחבר ההצעה והמעריך הפוטנציאלי. עבורי, האינטראקציה עם בני בשלבים המאוחרים של הכנת ההצעה תרמה מאוד לזיהוי הנקודות החלשות, חידוד המסרים וטיוב הכתיבה, ועל כך אני מודה לו מאוד.

 • ד"ר אשרת רוקח,  אסותא.

  Dr. Leshem has far exceeded my expectations. From start to finish, he was very professional. I was very impressed with the corrections and suggestions given. His input gave my work much more focus, which really improved the proposal. In .addition, my timetable was very tight, which did not affect the quality of his work.