הודעה על התחלת קורס בינלאומי מקוון בפלטפורמת edX היוקרתית מטעם התוכנית לגנומיקה ולחישוביות ביו-רפואית של אוניברסיטת בר-אילן והמרכז הרפואי שיבא.

הקורס מציג לרופאים מדי שבוע סקירה של מהפכת ה-data ברפואה, ומראה כיצד ניתן לנצל אותה לטיפול קליני, למחקר וליזמות. במסגרת קורס בודד זה לא תהפכו לביואינפורמטיקאים, אך תרכשו הבנה מקיפה על המושגים, הכלים, האלגוריתמים והמאגרים המשמשים למחקר בתחום זה.

טריילר הקורס: youtu.be/6Mwon6EqHg8.

נושאי הלימודים המרכזיים:
 • השיטות המשמשות להשגת נתונים רפואיים – גנוטיפיים ופנוטיפיים.
 • ניתוח מולקולות ביולוגיות כמו DNA, RNA וחלבונים בעזרת כלים חישוביים שונים מתחום הביואינפורמטיקה.
 • שימוש בכלי למידת מכונה ובינה מלאכותית לכריית תובנות חדשות מבסיסי המידע העצומים של מידע רפואי, כפי שמצטבר ברשומות הרפואיות האלקטרוניות (EMR), באינטרנט ובפרויקטים רבים בתחום ה-digital health.
 • ניתוח רשתות אינטראקציה מורכבות בין DNA, RNA וחלבונים, בכדי לקבל מבט הוליסטי ושיטתי יותר של מערכות ביולוגיות שלמות ומצבים רפואיים סבוכים.
יישומים מעשיים בקליניקה ובמחקר בתחום רפואה מותאמת אישית, ושימוש בטכנולוגיות מתקדמות לשיפור הבריאות.

קורס זה הוא תוצר של למעלה מעשור של מאמץ שיתופי בין חוקרים מהתכנית לביולוגיה חישובית באוניברסיטת בר אילן, לבין רופאים מהמרכז הרפואי שיבא, אשר הצמיח תכנית לימודים מורחבת לרופאים בגנומיקה ובחישוביות ביו-רפואית. התוכנית זכתה לאישור ולתמיכה מטעם ההסתדרות הרפואית ומשרד הבריאות.

מטרות התכנים בקורס מרוכז זה, אשר נבחרו בחרנו בקפידה מתוך תכנית הלימודים המורחבת, הן:
 • הקניית הבסיס המדעי, המושגים ו״השפה״, אשר נדרשים כדי לתקשר ביעילות עם ביואינפורמטיקאים, סטטיסטיקאים, מהנדסי למידת מכונה ו-data scientists.
 • תרגול והתנסות ״hands-on״ בניתוח חישובי באמצעות פרקי תרגול ובחנים ייעודיים.
 • מתן הזדמנות לרופאים לערוך מחקר בסיסי אישי, תוך שימוש בכלים קיימים (לא בתכנות של כלים חדשים).
 • רכישת רקע מספק כדי לאפשר המשך לימודים, מחקר או הכשרה לקראת קריירה בתחום זה.
 • ובסופו של דבר – היכולת לספק למטופלים שלכם רפואה טובה יותר ומותאמת אישית יותר.

COVID-19: קורס זה, ככל הנראה, לא יעזור לכם לפתח תרופה לקורונה, אך הוא בהחלט יסייע לכם להבין רבים מההיבטים של חקר הנגיף והמחלה. הקורס פותח לפני פרוץ המגיפה, אך יחד עם זאת, גנומיקה וחישוביות ביו-רפואית הם בבסיס המחקר שמתקיים ברחבי העולם לחקר המחלה והמלחמה בה. בזכות הקורס תוכלו להבין את טכניקת הרצף המודרנית (NGS) המשמשת לקביעת גנום ה-RNA של הנגיף, כיצד מבוצעת בדיקת ה-PCR לאבחון החולים, כיצד נבנים עצים פילוגנטיים להתחקות אחר המוטציות שהנגיף צובר, העקרונות של תכנון יעיל של תרופות, וכיצד ניתן להשתמש בלמידת מכונה ובבינה מלאכותית כדי לנבא את יעילות הטיפולים. במובן מסוים, יש לנו מזל שאנחנו עומדים בפני מחלה זו חמושים בכלים שהם תוצר של מהפכת ה-data ברפואה.

שכר לימוד: חינם עבור ״שומע חופשי״, אשר מקבל גישה לכל ההרצאות ולשיעורי התרגול. רופאים המעוניינים בתרגולים hands-on ובבחנים יכולים להירשם כסטודנטים בעלות של $49.

תעודה: סטודנטים המשלימים בהצלחה את מטלות הקורס יקבלו תעודה (certification) יוקרתית של edX, הפלטפורמה הבינלאומית להשכלה גבוהה מקוונת מבית Harvard ו-MIT.

שפת הלימוד: הקורס מועבר באנגלית. לנוחיות הקהל הישראלי, ההרצאות ושיעורי התרגול מלווים גם עם כתוביות בעברית ובערבית. יחד עם זאת, חשוב לזכור שהכלים ומאגרי המידע אליהם אנחנו מתייחסים הם בשפה האנגלית.

יוצרי הקורס:
 • פרופ' רון אונגר, ראש התוכנית לביולוגיה חישובית, אוניברסיטת בר-אילן.
 • ד"ר רונן טל-בוצר, מנהל התוכנית לחישוביות ביו-רפואית, אוניברסיטת בר-אילן.


פרטים נוספים: contact@bio-medical.info.